Sázková kancelář: co potřebujete vědět předtím než se pustíte do sázení

České sázkové kanceláře a bonusy | sazka24.cz

Sázková kancelář je hazardní institucí, která přijímá sázky. Funguje tak, že bookmaker odhadne pravděpodobnost konkrétního výsledku události a stanoví pro každý z možných výsledků koeficient – číselnou hodnotu, kterou se sázka v případě úspěchu znásobí.

Hlavní oblastí práce většiny sázkových kanceláří je přijímání sázek na sportovní akce. Počet sportů takto nabízených k sázkám může dosáhnout klidně i 30 a zahrnovat nejen populární sporty jako fotbal, tenis, basketbal a hokej, ale také něco trochu „exotičtějšího“ – například golf, šipky nebo kriket. Všechno se ale netočí pouze kolem sportovního sázení: některé sázkové kanceláře nabízejí možnost uhodnout výsledky společensky významných událostí, včetně událostí ze světa politiky a kultury.

Jaké sportovní sázky nabízejí sázkové kanceláře?

Abyste mohli vyhrát, musíte uzavřít sázku na některý z nabízených výsledků, který se nakonec ukáže jakožto správný.

Bookmakeři nabízejí širokou škálu typů sázek a vy tak máte možnost si vsadit na různorodé výsledky událostí. V případě fotbalových zápasů můžete sázet například na vítězství konkrétního týmu (sázky na výsledek), na celkový počet gólů v zápase nebo na počet gólů jednoho týmu (sázky celkem), případně na rozdíl konečného výsledku (sázky s handicapem). V případě basketbalu, tenisu a hokeje poté můžete sázet třeba na celkový počet vstřelených bodů, her a gólů.

Obecně tak lze konstatovat, že rozsah nabídky příležitostí dostupných pro sázení je poměrně široký. O dalších typech sázek se pak dočtete v dalších článcích naší školy sázení.

Hráč může sázet na konkrétní událost před jejím zahájením (před zápasem) i během hry (naživo). V případě live sázek je důležitá rychlost rozhodování, protože nabídky kurzů se mění opravdu rychle v závislosti na průběhu zápasu, aktuálním výsledku a času do konce utkání.

Soubor nabízených sázkových příležitostí se všemi možnými výsledky a jejich odpovídajícími kurzy se nazývá kurzová nabídka. Tu nejsnadněji najdete na webu bookmakera.

Co je to koeficient ziskovosti?

Bookmaker přiřadí každému konkrétnímu výsledku v nabídce sázkové kanceláře koeficient, který určí výši potencionální výhry.

Peněžní výhru, kterou hráč obdrží od bookmakera v případě úspěšné sázky, lze snadno vypočítat: jednoduše vynásobte částku sázky kurzem. 

Kurzy sázkových kanceláří | sazka24.cz

Mějte ale prosím na paměti, že velikost výhry a zisk nejsou to stejné! Chcete-li zjistit zisk, musíte odečíst částku, kterou vás sázka stála od výherní částky – tímto způsobem získáte částku čistého zisku, který vám vítězná sázka přinesla.

Například na zápas Slavia – Ostrava jsou nabízeny následující kurzy: 1,65 – 4,44 – 5,55 (vítězství Slavie, remíza a vítězství Ostravy). Pokud byste vsadili 1000 Kč na Slavii, potenciální zisk je 650 Kč (1000 Kč x 1,65 – 1000 Kč = 650 Kč).

Kurzy sázkových kanceláří poukazují nejen na velikost potenciální výplaty pro sázejícího, ale vyjadřují také očekávanou pravděpodobnost konkrétního výsledku dané události. Čím nižší je hodnota kurzu přiřazená výsledku, tím vyšší je podle bookmakera pravděpodobnost tohoto výsledku. Ve výše uvedeném příkladu Slavia – Ostrava vidíme, že díky nižšímu koeficientu má Slavia větší šanci na výhru. Je ale potřeba si uvědomit, že tato pravděpodobnost je založena čistě na hodnocení bookmakera, což je názor, který se ne vždy shoduje s realitou.

Kurzy sázkových kanceláří lze psát v různých formátech v závislosti na zemi, ve které sázková kancelář působí. V Česku je využíván desetinný formát (např. 1,74:1) pro zaznamenávání koeficientů.

Bonusy sázkových kanceláří

Sázkové kanceláře provozované na internetu (online sázkové kanceláře) často odměňují své zákazníky různými bonusovými nabídkami. Nejčastěji se jedná o bonusy za první vklad (uvítací bonusy) nebo bonusy na sázky zdarma.

Ještě předtím, než budete souhlasit se získáním bonusu od bookmakera, si ale vždy pozorně přečtěte podmínky propagace! To mějte vždy na paměti.

Bonusy sázkových kanceláří | sazka24.cz

Ve většině případů je totiž získání hotovostního bonusu „na ruku“ možné až po vložení určité finanční částky na sázky. Jak to funguje?

Například za doplnění herního účtu (vklad) ve výši 200 Kč nebo více slibuje sázková kancelář hráči bonus 100 % z částky vkladu, tj. připsání dalších 200 Kč na jeho účet. Podmínky bonusového programu však mohou vyžadovat vsazení tohoto bonusu, kupříkladu  ve formě pětinásobného obratu vložených prostředků. To by znamenalo, že než budete moci vybrat bonusové peníze (200 Kč), musíte na sázky umístit alespoň 1 000 Kč.

V případě bonusu za sázku zdarma sázková kancelář připíše určitou částku „virtuálních“ peněz na hráčův účet. Jediným způsob, jak lze tuto částku použít, je vsadit ji. I v tomto případě opět stojí za to věnovat zvýšenou pozornost podmínkám akce – na sázku zdarma bývají specifické požadavky! Pokud sázka zdarma vyhraje, hráč z ní obvykle obdrží pouze čistý zisk – částka samotné sázky zdarma se tedy nepřevede na skutečné peníze. Čistý zisk ze sázky zdarma je zpravidla okamžitě k dispozici pro výběr, někdy se ale také vyžaduje jeho další vsazení.

Jak sázková kancelář vydělává peníze?

Významnou část zisku bookmakera samozřejmě tvoří ztráty hráčů. Zisky sázkových kanceláří ale zároveň zvyšuje i to, že do svých kurzů zahrnují zaručené výdělky.

Při odhadu pravděpodobnosti jakékoliv události totiž sázková kancelář její šanci podceňuje tím, že do ní vloží marži. Toto rozpětí mezi reálnou šancí a šancí s marží je poté zaručeným ziskem, který jí z dlouhodobého hlediska vždy přinese zisk bez ohledu na výsledky událostí.

V případě zápasu mezi soupeři se stejnými šancemi by měl být objektivní koeficient 2,0 na vítězství každého z nich (50/50), tyto případy však v sázkových kancelářích nenajdete – kurzy na zápasy, kde mají oba oponenti stejné šance, budou kvůli zmiňované marži vždy nižší než 2,0.

Online a offline sázkové kanceláře: jaký je mezi nimi rozdíl?

Bookmakeři mohou působit v kamenných pobočkách i na internetu (online sázkové kanceláře).

Hotovostní vypořádání hráčů se provádí na pobočce sázkové kanceláře v místě, kde byly sázky přijaty, přičemž výhry jsou vypláceny prostřednictvím pokladny. Některé společnosti své pobočky koncipují tak, aby v nich zákazníci měli možnost nejen uzavírat sázky, ale také si dobře odpočinout a sledovat živé přenosy sportovních akcí.

Navzdory pohodlí, které se sázkové kanceláře snaží poskytnout návštěvníkům v kamenných provozovnách, popularita online sázkových kanceláří, tedy těch které přijímají sázky přes internet, rok od roku roste.

Hranice mezi online a offline sázením se za poslední desetiletí stírají. Díky internetu se sázení stalo populárním fenoménem. Offline sázky jsou doslova mrtvé a hráči dávají přednost sázení na internetu. Sázkovým společnostem navíc online sázení pomáhá optimalizovat jejich podnikání, neboť nemusí provozovat drahé kamenné pobočky. I tak je ale zřejmé, že offline sázky nepřestanou nikdy zcela existovat. 

Nyní je nicméně páteřním podnikáním téměř každé sázkové kanceláře právě online sázení. Důkazem budiž, že prakticky všechny společnosti snižují své offline pole působnosti.

S největší pravděpodobností tak za 10 let budou fungovat už jen vybrané značkové provozovny a sportovní bary.